Vaikas garina elektronines cigaretes, ką daryti tėvams?

No comments yet

Kai Sonya Kennedy sužinojo, kad jos dvylikametis sūnus Ryderis išbandė elektronines cigaretes, ji tiesiog „apmirė iš siaubo“, rašo CNN.  „Jis nuoširdžiai nemanė, kad tai yra kažkas blogo, – sako S. Kennedy. – Jis man sakė, kad beveik visi septintokai tuo užsiima.“

Netrukus moteris sužinojo, kad nauja mados banga pasiekė ir kitus jos aplinkoje esančius vaikus – Šiaurės Kalifornijoje įsikūrusios šokių studijos savininkė S. Kennedy išsiaiškino, kad daugelis jos šokėjų taip pat yra išbandę elektronines cigaretes. Ji sužinojo, kad vaikai garina mokykloje, pūsdami garus po marškiniais, o kartais savo elektronines cigaretes pasikrauna, pasijungę prie mokytojos kompiuterio.

Tuo tarpu daugelis tėvų apie tai nieko nežino.

„Tai blogas įprotis, apie kurį, kaip supratau, tėvai net nežino,“ – sako moteris.

Sveikatos priežiūros specialistai teigia, kad tėvai, kurių vaikai garina elektronines cigaretes, dažnai neišmano, ką daryti ir kur kreiptis pagalbos.

Kol federalinė valdžia bando susigaudyti, kaip reglamentuoti elektronines cigaretes, o tabako pramonės gigantė „Altria“ investuoja milijardus dolerių į jas gaminančią bendrovę „Juul“, tėvai namuose stengiasi pažaboti priklausomybę nuo nikotino arba apsaugoti savo vaikus ir neleisti „užkibti“ ant to, kas vis labiau plinta daugelyje mokyklų. Kai kurie net kreipiasi į priklausomybių programas, tikėdamiesi, kad jos padės nujunkyti vaikus nuo šių produktų.

„Šių dalykų pilna socialinė žiniasklaida,“ – sako S. Kennedy, pridurdama, kad garinimas populiarus ir tarp geriausių sportininkų jos bendruomenėje.

Kaip motina, S. Kennedy teigė suprantanti, kokį spaudimą vaikas patiria iš bendraamžių tokiose srityse kaip garinimas. O kaip sportininko motina – Ryderis aktyviai žaidžia amerikietiškąjį futbolą ir krepšinį – moteris sakė suvokianti, kad turi kažką daryti. Todėl ji paprašė vietos verslininkų pagaminti keletą marškinėlių su užrašu: „Sportininkai negarina“. Moteris net negalvojo, kad tai taps taip pagaulu.

Jau pirmą dieną išėjęs su naujaisiais marškinėliais į mokyklą Ryderis paskambino motinai ir pasakė, kad jo draugai nori įsigyti tokius pačius. S. Kennedy taip pat pasidalino marškinėlių nuotraukomis socialiniame tinkle „Facebook“ ir sulaukė užklausų iš Los Andželo, Sakramento ir net Kanados – visi norėjo dalintis šia pozityvia žinute. Moteris netgi sukvietė vietos sportininkus į foto sesiją ir pasidalino jos rezultatais socialiniuose tinkluose. Jos nuostabai, sekmadienio rytą susirinko visas būrys sportininkų.

„Vaikų reakcija mane labai nustebino,“ – sako S. Kennedy.

Moters teigimu, buvo pagaminta daugiau kaip 500 marškinėlių – daugelis jų buvo išdalinti per Ryderio mokyklą ir S. Kennedy šokių studiją, o likusieji parduodami. S. Kennedy sako, kad jos tikslas – dalintis pozityvia žinute ir didinti vaikų bei jų tėvų informuotumą.

„Kai kuriuos tėvus tai gali išgąsdinti, kitiems, suvokimas, kad jų vaikai garina, gali sukelti nerimą,“ – aiškina Draugijos narkotikų nevartojantiems vaikams remti organizuojamos Tėvų mokymo programos konsultantė Pat Aussem.

P. Aussem susirūpinusiems tėvams pirmiausia pataria: „Giliai įkvėpkite.“

Svarbus pokalbis

„Pirmas dalykas, ką turėtų padaryti tėvai, yra šviestis,“ – sakė viena iš organizacijos „Tėvai prieš elektroninių cigarečių garinimą“ įkūrėjų Meredith Berkman, kai praėjusiais metais sužinojo, kad ši problema pasibeldė ir į jos duris.

„Vis girdėdavau, kad atidaromas langas, – pasakoja Niujorke gyvenanti keturių vaikų mama M. Berkman. – Supratau, kad tai vyksta ir mano namuose.

Elektronines cigaretes, kurių veikimo principas yra skysčio kaitinimas tol, kol šis ima garuoti, gali būti sunku pastebėti, nes daugelis jų mažai kuo skiriasi nuo USB atmintinių ar įprastų rašiklių. Skystyje paprastai būna skirtinga nikotino koncentracija, nors yra žmonių, kurie šiuos įrenginius naudoja marihuanai garinti ar šiaip įvairių aromatų garams traukti.

Ekspertai nerimauja, kad elektroninės cigaretės gali būti pavojingos besiformuojančioms vaikų smegenims, nuo ankstyvo amžiaus pripratinti juos prie nikotino ir tapti prielaida rūkymui ar kitų narkotinių medžiagų vartojimui, tuo labiau, kad jų ilgalaikis poveikis kol kas lieka neaiškus.

„Daugeliu atvejų tėvai nežino, kad jų vaikai garina, arba nežino, kas tuose garuose yra, –sako P. Aussem. – Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie žino, kad jų vaikai naudoja elektronines cigaretes, bet mano, kad jos yra nekenksmingos, nes ten juk įvairiausi kvapai ir skoniai. Prie ko tai gali privesti?“

Ekspertai taip pat pataria tėvams žinoti požymius, rodančius, kad jų vaikas užsiima garinimu – pavyzdžiui, jei namuose juntamas silpnas saldus kvapas. Jauniems elektroninių cigarečių „rūkytojams“ taip pat gali pasireikšti nuotaikos svyravimai, jie gali dažnai ieškoti progos pagarinti ar dalintis su tuo susijusią informaciją socialiniuose tinkluose.

Draugijos narkotikų nevartojantiems vaikams remti atstovų teigimu, tėvai taip pat gali modeliuoti tinkamą elgesį, patys negarindami ir nerūkydami. Be to, labai svarbu atvirai pasikalbėti su vaiku – išklausyti jį, o ne pulti pamokslauti. Kad galėtų paskatinti sveikesnį gyvenimo būdą ir padėti savo vaikui, tėvams gali būti svarbu suprasti garinimo priežastis, pavyzdžiui, bendraamžių spaudimas, nerimas, abstinencijos simptomai.

Stanfordo tabako prevencijos priemonės sumanytojos ir vadovės Bonnie Halpern-Felsher atlikto tyrimo duomenimis, jūsų vaikas yra bent jau girdėjęs apie populiariausias elektronines cigaretes „Juul“.

B. Halpern-Felsher nuomone, pokalbių su vaiku metu neužtenka vien pasakyti, kad elektroninės cigaretės kenkia jo sveikatai, ir išdėstyti su narkotinių medžiagų vartojimu susijusius jūsų lūkesčius. Tėvai galėtų su vaikais aptarti šių dalykų rinkodarą – kaip reklama, įvairūs straipsniai socialiniuose tinkluose ir aromatų įvairovė skatina jaunimą išbandyti elektronines cigaretes.

„Mus labai nustebino šį produktą naudojančių jaunų žmonių skaičius,“ – CNN sakė bendrovės „Juul Labs“ administracijos direktorė Ashley Gould. Bendrovė ir toliau teigia, kad jos gaminamas produktas yra skirtas suteikti suaugusiems rūkaliams, kaip „Juul“ sako, mažiau kenksmingą alternatyvą, ir informuoja, kad imasi veiksmų, kuriais būtų ribojamas produkto prieinamumas nepilnamečiams.

„Mums tai labai nemaloni žinia, – sako A. Gould. – Šis produktas nėra skirtas vaikams.“

Bendrovė, užimanti apie 75 proc. JAV elektroninių cigarečių rinkos, taip pat aiškina, kad įvairių skonių skysčiai yra naudingi, stengiantis atpratinti suaugusius rūkalius nuo degių cigarečių vartojimo.

JAV maisto ir vaistų administracijos komisaras Dr. Scottas Gottliebas teigia, kad norima palikti šiuos produktus prieinamus mesti rūkyti besiruošiantiems suaugusiems, tačiau „to kaina gali būti labai didelė – visa karta prie nikotino pripratintų vaikų.“

Kiti aiškina, kad nėra patikimų įrodymų, patvirtinančių tokį elektroninių cigarečių skysčių poveikį.

„Visi siekia sumažinti suaugusių rūkalių patiriamą žalą,“ – sako organizaciją „Tėvai prieš elektroninių cigarečių garinimą“ atstovaujanti M. Berkman. Pasak jos, matoma akivaizdžių įrodymų stoka, kad šie produktai padeda suaugusiems mesti rūkyti, o kartu „yra konkrečių, tiesioginių įrodymų, kad įvairių skonių skysčiai nulemia vaikų priklausomybę ir neleidžia jiems suvokti, kad šie produktai yra žalingi,“ – priduria ji.

M. Berkman atstovaujama organizacija iniciavo elektroninių pranešimų kampaniją, raginančią tėvus reikalauti, kad Maisto ir vaistų administracija greičiau įvestu žadėtus apribojimus. Pati moteris sako, kad šios iniciatyvos tikslas nėra visiškas „Juul“ produktų draudimas. Tačiau, anot jos, reikia imtis griežtesnių priemonių ir kaip įmanoma greičiau.

„Viskas vyksta realiu laiku,“ – sako M. Berkman.

Į ką atkreipti dėmesį

Sulaukusi susirūpinusių tėvų iš įvairių šalies kampelių skambučių, pasakojančių, kokį poveikį elektroninės cigaretės daro jų vaikams, Bostono vaikų ligoninės Paauglių cheminių medžiagų vartojimo programos direktorė Dr. Sharon Levy iš pradžių buvo labai skeptiška, manydama, kad problemą sukelia ne elektroninės cigaretės ir nikotinas.

„Svarsčiau, gal jie vartoja kažkokias kitas medžiagas? Gal marihuaną ar kažką panašaus? O gal jie turi kokių psichikos sveikatos sutrikimų, – svarstė ji. – Tačiau šiuo metu esu mačiusi jau pakankamai vaikų, kad suvokčiau, jog tam tikras šių produktų poveikis labai primena psichikos sutrikimų apraiškas.“

Atvyksta nerimo, galvos ir pilvo skausmų kamuojami paaugliai, negebantys sukoncentruoti dėmesio. Tokius simptomus, S. Levy teigimu, įprastos cigaretės retai kada sukelia. Gydytoja taip pat priduria, kad priklausomybė nuo nikotino vaikams pasireiškia visiškai kitaip nei suaugusiems.

Taip pat paminėtini tokie simptomai kaip padidėjęs troškulys, iš nosies tekantis kraujas, nuotaikų svyravimai.

S. Levy teigimu, beveik visi jos programoje dalyvaujantys paaugliai turi vienokios ar kitokios patirties su elektroninėmis cigaretėmis, tačiau „nauja yra tai, kad šiuo metu piktnaudžiavimo cheminėmis medžiagomis programoje sulaukiame pacientų, kurių vienintelė vartojama medžiaga yra nikotinas.“

„Vaikams dažnai dėl to iškyla sunkumų, o informacijos trūksta,“ – sako S. Levy, pridurdama, kad daugelis priklausomybių programų gali neturėti priemonių darbui su tokiais jaunais nuo nikotino priklausomais asmenimis, su kokiais tenka susidurti jai. S. Levy manymu, kur kas geriau būtų užtikrinti, kad pirminės priežiūros gydytojai turėtų visas darbui su vaikais jų aptarnaujamoje bendruomenėje reikalingas priemones.

Vadovaudamiesi gydytojų rekomendacijomis, kai kurie tėvai savo vaikams perka kramtomąją gumą su nikotinu ar kitas mesti rūkyti padedančias priemones. S. Levy svarsto, kad tai gali būti slidus dalykas, nes kai kuriems vaikams šie produktai gali tapti tramplinu nuo garinimo link tabako rūkymo.

Nėra jokių Maisto ir vaistų administracijos patvirtintų mesti rūkyti padedančių priemonių, skirtų jaunesniems kaip 18 metų amžiaus elektronines cigaretes garinantiems asmenims, tačiau agentūra planuoja surengti viešą svarstymą, kurio metu bus diskutuojama, ar reikia patvirtinti nepilnamečiams skirtus mesti rūkyti padedančius produktus, tokiu būdu bandant juos atitraukti nuo elektroninių cigarečių.

Tam tikrais pažengusiais atvejais gali būti skiriami vaistai, tačiau, S. Levy manymu, vien jų nepakanka – vaikams reikalingos „rimtos konsultacijos“.

„Turime išmokyti vaikus, kaip kontroliuoti troškimus, kaip identifikuoti padidintos rizikos situacijas, kaip elgtis, kai aplinkiniai tuos dalykus naudoja, – sako S. Levy. – Todėl, kad šiuo metu mes išgydome vaikus ir grąžiname į mokyklą, kur, nuėję į tualetą, jie randa garinančius bendraklasius.“

P. Aussem manymu, šiuo atveju tėvai galėtų naudoti teigiamo pastiprinimo metodą, pasiūlydami vaikams „įdomesnių dalykų nei garinimas“ ir tiksliai apibrėždami neigiamas pasekmes. Tačiau labai svarbu nuosekliai to laikytis, nes, pavyzdžiui, daugelis tėvų grasina atimti iš vaikų telefonus, tačiau grąžina juos vos po kelių dienų, nes patys negali su savo atžalomis susisiekti.

P. Aussem taip pat sako, kad tėvams būtina suvokti, jog greito sprendimo tokiose situacijose nebūna.

Svarbiausia, jos teigimu, „kruopščiai apgalvoti, kaip planuojate įsikišti į šią situaciją, ir ar esate pasiruošę į tai žvelgti kaip į procesą.“


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *